IP KAMERA

IP Kamera, ilk olarak 1996 yılında Axis tarafından üretilmiştir. Hem Network üzerinden herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan görüntü verebilir hem de gerekli noktaların güvenliği gibi farklı amaçlarla uzaktan izlemeyi ve kayıt altına almak için gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı sinyali, üzerlerindeki tümleşik olan genellikle Linux işletim sistemi yüklü DVS (Digital Video Server) ile sağlayan kamera teknolojisidir.

Aldıkları görüntüyü elektrik sinyaline dönüştürerek dahil olduğu ağda yayına sunmaktadır. Her bilgisayarın olduğu gibi Ip Kameraların da işletim sistemleri ve ip yapılandırması vardır. Analog sistemler gibi arka tarafta görüntüleri aktaracağı ve kayıt sağlamak için herhangi bir Dvr Kart, Dvr Standalone cihaza ihtiyaç duymadan da çalışabilirler. Kendilerine özel yazılımları ile istenilen her noktaya görüntülerini transfer edebilir ve kayıt ettirebilir. Böylece bilgisayar üzerinde bulunan istenilen kapasitedeki harddiske yazılım sayesinde kayıt yapilabilmektedir. Bulut depolama seçenekleri bir çok kamerada bütünleşik olarak sunulur.

Ip Kamera, yazılım tabanlı olması sayesinde yazılımında ekstra bir çok özellik kullanmak mümkündür. Ancak bu durumda bir bilgisayar ve bir kontrol yazılımı gerekir. Nesne takibi, sayım, kişi takibi bu ve bunlara benzer özellikleri yazılımlarına eklemek ve kullanmak mümkündür. Ayrıca standalone analitik işlemlerini yapan modeller de piyasaya sunulmuştur.

Tercih edilme sebepleri arasında görüntü kalitesi de yer almaktadır. Standart analog kameralardan düşük görüntü kalitesi elde ederken ip kamera’dan 1.3, 2, 3 megapixel görüntü çok rahat bir şekilde elde edilebilir. 4K ve 5K standartları sayesinde ileri düzey çözünürlük değerlerine ulaşılabilecektir.

Ip Kameralar görüntü aktarılan mekanının canlı ve sesli olarak bulunduğunuz heryerden bilgisayarınız, laptopunuz, akıllı cep telefonunuz Android, IPhone, IPad ‘inizden rahatlıkla izleyebilme olanağı sunmaktadır.