Ip kameralar uzun süreli kullanım ve işlevsellik sunuyor.
 
Süper görüntü kalitesi  …
 
Konvansiyonel kameraların aksine megapiksel ve HD kalitede görüntü verebilen kameraların eriştiği görüntü kalitesi çok yüksektir. Yüksek görüntü kalitesine ilave olarak kameranın baktığı alan da daha geniş olduğu için ,aynı alanda daha az kamera ile iş görmek mümkün olmaktadır.
 
Akıllı Analitik Özellikleri …
 
Video içerik analizi ip kameraları düşünen birer akıllı kamera haline getiriyor ,Kamera içinde bulunan yazılımlar sayesinde kişi ve araç saymadan ,hız tespitine ,kırmızı ışık yada emniyet şeridi ihlalinden şüpheli paket ayrımlarına kadar bir çok alan kameradan insandan bağımsız olarak bilgi almak mümkün oluyor .Tespit edilen bir şüpheli hareket tamamen otomatik kameralar ile tehlike gidene kadar izlenebiliyor ,bununla ilgili sesli veya sessiz alarmlar verilebiliyor .En önemlisi tüm bunlar her kameranın başında bir operatör varmış gibi sıfır hata payı ile yapılıyor .Böylece uyumayan ,yemek yemeyen operatörlerle 7/24 koruma sağlanmış oluyor ..
 
Kolay Kurulum …
 
Analog kameralarda bulunan her kameraya bir adet kablo zorunluluğu ip kameralar ile ortadan kalkmış oluyor .Belli bölgelerde toplanan kablolar tek bir fiber optik kablo ile kilometrelerce uzağa hiç veri kaybı olmadan iletilebiliyor .Kablosuz iletişimin tüm nimetleri herhangi bir ara çevirici olmadan kullanılabiliyor ,Tüm bunlar hem ciddi maliyet avantajı sağlıyor ,hem de kurulum daha kolay oluyor .
 
Her zaman her yerden anında görüntü ..
 
Network tabanlı kameralar ile sınırsız sayıda kişi kameraları istediği yerden izleyebiliyor,ne analog cihazların web server hizmetinden kaynaklanan daralmalar var ,ne de kötü görüntü kalitesi ..
 
Ses ile görüntü ,aynı zamanda …
 
Görüntü ile tümleşik gelen ses ile sadece ortamı iyi izlemeniz sağlanmıyor ,aynı zamanda ortamdan eş zamanlı olarak ses de alabiliyorsunuz.Cam kırılması ,patlama ,aşırı bağırma gibi önceden belirlenmiş sesler alarm girdisi olarak kullanılabiliyor.